ČAJ – tři písmena, která skrývají sílu
- Mgr. Petra Dančáková
- před 3 dny
- Minut čtení: 3
Pro každého čaj znamená něco jiného. Pro mne ranní pohodu víkendové snídaně nebo léčivý nápoj zbavující všech útrap virózy. Tak se mu malinko pojďme podívat na lístky

Přiblížíme si několik hlavních druhů čajů, které se liší způsobem zpracování listů čajovníku a jejich fermentací. Fermentace čaje je proces, při kterém dochází k chemickým změnám v čajových lístcích vlivem enzymů (v lístcích přirozeně obsažených), případně i mikroorganismů, v závislosti na typu čaje, které se během tohoto procesu vyvinou. Naopak je to u kombuchy, kdy se lístky čaje fermetují účelně s cukrem, následně kvašením za přítomnosti mikroorganismů prospěšných zdraví. Tím se tvoří i alkohol a kombucha tak může být i perlivým nápojem, zatím co fermentovaný čaj perlivost nikdy nemá.
Hlavními složkami čaje je kofein, kterému se říká v této spojitosti tein. Jeho účinkem je povzbuzení těla i mysli, ale má jemnější účinek než klasická káva. Další látkou je L-theanin - aminokyselina podporující soustředění a uvolnění a právě v kombinaci s kofeinem zajistí tzv. klidnou bdělost. Polyfenoly, přírodní antioxidanty posilující imunitu a chránící buňky před stárnutím. Typickou vůni čaje a jeho chuť mají za úkol sylice a aromatické látky, např. jasmín, bergamot, kouřové tóny (Lapsang Souchong), květiny nebo ovoce. A co minerály a stopové prvky na podporu srdce a kostí? Ano, i tyto látky čaj obsahuje, především draslík, hořčík, fluor či mangan.
Zelený čaj je nejméně zpracovaný. Čajové listy se po sklizni rychle suší nebo se napařují, čímž se zachová jejich zelená barva a čerstvá chuť evokující jemnou trávu. Typický je pro něj vysoký obsah L-theaninu a také výše popsaného antioxidačních polyfenolů - katechinů
Také Bílý čaj se pouze jemně suší a někdy i zavadne. Má velmi jemnou, delikátní chuť a o oba tyto čaje obsahují méně teinu, podstatně více jím disponuje následující zástupce.
Černý čaj je plně oxidovaný, což znamená, že čajové listy jsou po sklizni nechány na vzduchu, aby zčernaly. Má silnou, výraznou chuť a obsahuje více kofeinu než jiné druhy čajů a z polyfenolů především theaflaviny a thearubiginy.
Částečně oxidovaný je čaj Oolong, který na pomyslném žebříčku leží mezi zeleným a černým čajem. Má komplexní chuť, která může být ovocná nebo květinová, a často se vyznačuje výraznějšími tóny.
Pu-erh čaj, z oblasti Yunnan v Číně je fermentovaný a zraje, což mu dodává zemitou chuť, která se vyvíjí během dlouhého skladování. Existují dva hlavní typy: sheng (syrový) a shu (zralý).
Bylinné čaje (tisíce variant) – Nejsou vyrobeny z čajovníku (Camellia sinensis), ale z různých bylin, květů, koření nebo ovoce. Mezi nejpopulárnější patří heřmánek, máta, rooibos, šípky a ibišek.
Rooibos – Tento čaj pochází z Jižní Afriky a je vyráběn z rostliny Aspalathus linearis. Neobsahuje kofein a má sladkou, ořechovou chuť.

Každý druh čaje má své specifické vlastnosti a metody přípravy. Závisí na osobních preferencích, který druh čaje vám bude nejvíce vyhovovat a také, co má pro vás obsahovat.
Každý druh čaje má trochu jiný účinek, ale zde je několik obecných přínosů čaje pro zdraví:
Proti stárnutí antioxidanty - neutralizují volné radikály, snižují rizika chronických onemocnění a stárnutí pleti.
Zdraví srdce - studie naznačují, že čaj může pomoci snížit hladinu "špatného" LDL cholesterolu a zlepšit zdraví cév, zlepšit krevní oběh a snižovat krevní tlak. Významnou roli při nápravě onemocnění kardiovaskulárního systému hraje čaj zelený.
Podpora metabolismu a hubnutí - především zelený čaj a oolong zvyšují metabolismus. Katechiny a kofein pomáhají vyrobit teplo díky spalování kalorií a tím prospívají při různých redukčních snahách.
Zlepšení trávení - zástupci jsou bylinné čaje a odvary. Při nadýmání, plynatosti, zvládnou zklidnit žaludek a černý a zelený čaj díky taninům dopomáhají ke zdravé střevní mikroflóře.
Podpora mozkových funkcí - s černým čajem zvládnete soustředění a krátkodobou paměť, se zeleným, díky L-theaninu uklidnění, vyvážení kofeinu a také snížení úzkostných stavů.
Podpora imunitního systému - nejen při akutní fázi nemoci, ale také jako prevence. S chřipkou si velmi dobře umí poradit čaj z echinacey.
Zlepšení zdraví pokožky - některé studie prokazují díky polyfenolům v zeleném čaji ochranu pokožky před UV zářením.
Zklidnění a snížení stresu - zde už asi nemusím nic psát...bez čaje to prostě nejde. Ale pro příklad jsou velmi vhodné čaje bilinkové, především mátový, meduňkový nebo heřmánkový. Bylinné čaje, jako je levandulový nebo heřmánkový čaj, mají zklidňující účinky na nervový systém. Mnoho lidí pije čaj k uvolnění a relaxaci po náročném dni.
Celkově lze říci, že čaj je zdravý nápoj, který může přinést mnoho zdravotních výhod, pokud je konzumován s mírou. Vždy je dobré mít na paměti individuální potřeby, aktuální zdravotní stav a také to, že všeho moc škodí. I zdravého.
Commentaires