VITAMÍN D
- Mgr. Petra Dančáková
- před 7 dny
- Minut čtení: 3
Vitamín D hraje klíčovou roli hlavně ve zdraví kostí a zubů, kdy tělu pomáhá vstřebávat vápník. Dále ovlivňuje imunitní systém, svaly, srdce a chrání před některými chronickými nemocemi.
Jedná se o jeden ze čtyř vitamínů rozpustných v tucích, A D E K, to jsou ony a znamená to, že tělo si jejich přebytek umí do tukové tkáně uložit a čerpat podle potřeby. Je třeba být ale opatrný, při takovém způsobu ukládání může dojít i k hypervitaminóze, tedy vysokému množství těchto vitamínů v těle.
Nedostatek
Přímý vliv jeho nedostatku má na psychickou pohodu, hypovitaminóza, tedy snížený obsah tohoto vitamínu v těle, je spojována s depresí. Dalšími ukazateli sníženého množství mohou být bolesti svalů, kloubů a samozřejmě řídnutí kostí. Také se přímo podílí obezita, kdy je „schován“ ve velkém množství tuku. Vegani a vegetariáni a také lidé trpící nějakou nemocí postihující vstřebávání, např. celiakií by na množství tohoto vitamínu měli dbát. Se stárnutím kůže se její schopnost tvorby snižuje a jako poslední zmíním některé účinky léků, třeba kortikoidy či antiepileptika jeho hladinu snižují. Proto je dobré při podezření podstoupit krevní odběr, ze kterého se hladina zjišťuje.
Co je dobré vědět o vitamínu D
Tvoří se v kůži při vystavení slunečnímu záření (hlavně UVB paprsky). Najdeme ho v potravinách jako je tučná ryba (losos, makrela), vejce, máslo, játra nebo obohacené mléčné produkty. Existují dvě hlavní formy: D2 (ergokalciferol) – ten získává tělo z rostlinných zdrojů a D3 (cholekalciferol) – získáván z živočišných zdrojů a ze slunce (účinnější forma).
Vitamín D a sluníčko
Jak jsem již řekla, tvoří se v kůži, která je vystavena slunečnímu UVB záření. Ale není to úplně kdykoli, záleží na několika faktorech.
Kdy přesně se přirozeně tvoří
Slunce musí být dostatečně vysoko na obloze – to je zpravidla od duben až září, přibližně mezi 10:00 a 15:00 hodinou.
V zimě, hlavně od října do března, je u nás (např. v Česku a na Slovensku) slunce moc nízko → UVB paprsky nedopadají dostatečně silně → tvoří se velmi málo nebo vůbec žádný vitamín D. Z některých zdrojů dokonce vyplývá, že v našem podnebném páse je možné si přirozeně tvořit vitamín D pouze od května do poloviny června
Barva kůže také tvorbu ovlivňuje, čím tmavší pokožka je, tedy oigmentace, tím pomaleji se tvoří.
Opalovací krémy blokující UVB paprsky a oblečení tvorbu také spomalují.
Jak hodně se vystavovat slunci?
10–20 minut na slunci denně (na obličej, ruce a část paží) bez opalovacího krému může stačit, pokud je dostatečně silné UVB záření. Během další doby se stále tvoří, i když pomaleji, i při pobytu ve stínu. Není tedy nutné setrvávat na přímém slunci bez ochrany krému po dlouhou dobu
Léčba a prevence
Nejjednodušším způsobem je tedy bezpečné slunění a strava bohatá na vitamín D, dále sníženou hladinu kompenzují doplňky stravy, nejčastěji forma vitamínu D3 (cholekalciferol) a běžnou sílou preparátu bývá 1000–2000 IU denně.
Hypervitaminóza
Samozřejmě je ideálním postupem konzultace se svým praktickým lékařem, který Vám přesně navrhne a určí dávku i její nutnost, aby při užívání nedošlo k hypervitaminóze. Není častá, ale riziko při pravidelném užívání je. Vyplývá z vysokého množství vápníku v těle, jež tento vitamín zadržuje a nastává hyperkalcémie. Projevy jsou od bolestí hlavy, nevolnosti, nadměrné žízně až po poruchy srdečního rytmu a možnosti nevratného poškození ledvin.
Co podporuje udržení vitaminu D v těle
Vitamín D nestačí jen doplňovat, ale je fajn vytvářet podmínky, aby ho tělo správně využilo a udrželo.
1) Zdravé tuky - olivový olej, avokádo, ořechy, tučné ryby, vejce
2) Hořčík (magnézium) -Pomáhá aktivovat vitamín D v těle – bez něj tělo vitamín D správně nezpracuje. Obsažen je přirozeně v listové zelenině, luštěninách, ořeších, semínkách, hořké čokoládě.
3) Zinek a vitamín K2 - Zinek ovlivňuje enzymy, které metabolizují vitamín D a vitamín K2 spolupracuje pomáhá směrovat vápník tam, kam má (do kostí, ne do cév).
4) Dostatečná funkce jater a ledvin - vitamín D se v játrech a ledvinách přeměňuje na aktivní formu.
5) Stabilní tělesná hmotnost
6) Pravidelný pohyb a pobyt venku - podporuje přirozenou tvorbu vitamínu D ze slunce + zlepšuje celkové zdraví metabolismu.
Začíná krásné období plné slunce. Takže si pojďme nasbírat dostatečnou zásobu na chladnější měsíce
Comments